Molicel INR18650-M35A, 3500mAh 10A Lithium-ion battery, 3.6V - 3.7V
Item number: 100833-Z
Manufacturer: Molicel
* Incl. VAT excl. Shipping
The Molicel M35A is a very good battery for many mobile applications due to its decent capacity and excellent voltage stability when discharging. The good voltage stability at higher loads bring many advantages, especially for electric drives such as e-bikes, scooters, hoverboards etc. Use in e-cigarettes up to 40W possible.
With the INR18650-M35A Molicel proves its competence and superiority.
Technical data of the Molicel INR18650-M35A
Capacity 3500mAh 12,5 Wh
Minimum capacity 3350mAh 11,9 Wh
Rated voltage 3.6V - 3.7V
Charging end voltage 4,2V ± 0,05
Discharge voltage 2,5V
Max. discharge current (constant) 10A (10000mA)
max. charging current 1.7A (1700mA)
Protection electronics PCB/BMS none
Positive pole flat (Flat Top)
Diameter 18.45 mm ± 0.15 mm
Height 65.0 mm ± 0.2 mm
Weight 47g ± 1 g
Charging method CC-CV
Comparisons, discharge curves and test runs:
Data sheets for the Molicel INR18650-M35A:
INR18650-M35A (data sheet)
IEC(62133) (international standards organisation)
UN (UN38.3)
UL (Safety certification organisation)
SDS (Safety Data Sheet)
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by authorised specialist personnel.
Incorrect handling or short-circuiting may result in fire or explosion.
Further characteristics:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Scope of delivery:
1x Molicel INR18650-M35A - 3500mAh, Lithium-ion battery.
*Other options:
- No selection: Battery cell without options as in the main picture.
Notes on use and distribution.
The industrial cells are intended for further processing.
Charging current Normal (recommended) 0.xx - 1.7A (1A )
max. charging current up to 1.7A
Operating temperature Charging 0 °C - 60 °C
Operating temperature discharging -40 °C - 60 °C