Molicel INR21700-P45B, 4500mAh Li-Ion battery, 3.6V - 3.7V
Item number: 100852-Z
Manufacturer: Molicel
* Incl. VAT excl. Shipping
Molicel 21700 high current cell with 4500mAh and up to 45A constant load.
This high-current cell can be used with a constant load of 45A up to 80°. Current draws of up to 90A pulse for approx. 3s are realistic with this cell.
Excellent charging characteristics up to 9A enable rapid charging of the cell.
Technical data of the Molicel INR21700-P45B
Capacity 4500mAh
Minimum capacity 4350mAh
Rated voltage 3.6V - 3.7V
Charging end voltage 4,2V ± 0,05
Final discharge voltage 2,5V
Max. discharge current (constant) 45A
max. charging current 9A
max. discharge current (pulse) approx. 90A
Protection electronics BMS none
Positive pole flat (Flat Top)
Diameter 21.40 mm ± 0.15 mm
Height 70.00 mm ± 0.15 mm
Weight 70g ± 1 g
Charging method CC-CV
Comparisons, discharge curves and test runs:
Official Test Report (PDF)
Data sheets for the Molicel INR21700-P45B:
INR21700-P45B (datasheet).
IEC (62133) (international standards organisation)
UN (UN38.3)
UL ( safety certification organisation)
SDS (safety data sheet)
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by authorised specialist personnel.
Incorrect handling or short-circuiting may result in fire or explosion.
Further characteristics:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to any memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Scope of delivery:
1x Molicel INR21700-P45B - 4500mAh, lithium-ion rechargeable battery.
Notes on use and distribution.
The industrial cells are intended for further processing.
Charging current Normal 0.xx - 2.6A
max. charging current up to 6A
Operating temperature charging 0 °C - 60 °C
Operating temperature discharging -40 °C - 60 °C