Molicel INR21700-P42A, 4200mAh 30A to max. 45A Li-Ion battery, 3.6V - 3.7V
Item number: 100813
Manufacturer: Molicel
* Incl. VAT excl. Shipping
Molicel 21700 high current cell with 4200mAh and up to 45A constant load
This high current cell can be used with a constant load of 30A or up to 45A with 80°C temperature monitoring.
Current draw up to 70A pulse is realistic for this cell.
Technical data of the Molicel INR21700-P42A
Capacity 4200mAh
Minimum capacity 4000mAh
Rated voltage 3.6V - 3.7V
Charging end voltage 4,2V ± 0,05
Final discharge voltage 2,5V
Max. discharge current (constant) 45A with cut-off at 80
max. discharge current (constant) 30A without cut-off
max. discharge current (pulse) approx. 70A
Protection electronics BMS none
Positive pole flat (Flat Top)
Diameter 21.40 mm ± 0.15 mm
Height 70.15 mm ± 0.2 mm
Weight 70g ± 1 g
Charging method CC-CV
Comparisons, discharge curves and test runs:
https://www.e-cigarette-forum.com
https://www.lygte-info.dk
Datasheet:
INR21700-P42A
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by authorised specialists.
Incorrect handling or short-circuiting may result in fire or explosion.
Further characteristics:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to any memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Scope of delivery:
1x Molicel INR21700-P42A - 4200mAh, lithium-ion rechargeable battery.
Notes on use and distribution.
The industrial cells are intended for further processing.
*Other options:
- No selection: battery cell without options as in the main picture.
- Raised positive terminal: Button (nipple) welded to the positive terminal by means of a special welding process raises the flat positive terminal by approx. 2 mm, similar to e.g. a normal battery (for an additional charge).
- Solder tag: A metal tongue (W: 7mm x L: 25mm x D: 0.15mm), which is firmly connected to the battery at the plus and minus pole and is used to solder a connecting wire or further batteries to the component (at an extra charge).
Notes on use and distribution.
Charging current Normal 0.xx - 2.6A
max. charging current up to 6A
Operating temperature charging 0 °C - 60 °C
Operating temperature discharging -40 °C - 60 °C