US18650VTC5 - 2600mAh, 3.6V - 3.7V industrial cell
Item number: 100666-B
Manufacturer: Murata
* Incl. VAT excl. Shipping
The US 18650 VTC5 Li-ion high-current industrial cell can be loaded with up to 30A (amps).
A high-quality industrial high-current cell developed by Sony with a discharge current of up to 30A (12C)! Ideally suited for garden tools, heavy-duty drones, impact wrenches, lawn robots and other industrial applications.
Type. Battery capacity 2600mAh
Min. capacity 2500mAh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Final charging voltage 4.2V ± 0.05V
Final discharge voltage 2,0V
Charging current 0.25A - 2.5A
Max. Charging current 4A
Max. current output constant 12C = 30A
Chemical composition LiNiMnCoO2
Protective circuit no
Positive pole flat (flat top)
Diameter 18.2 mm ± 0.05 mm
Height 65.0 mm ± 0.15 mm
Weight 45 g ± 0.1 g
Charging method CC-CV
Test results (discharge curve) Vapour batteries
Test results Lygte-Info
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by authorised specialist personnel.
Incorrect handling or short-circuiting can lead to fire or explosion.
Further properties:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to a memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
*Further options:
- Without extras: Battery cell without options as in the main picture.
- Raised positive terminal: A button (nipple) welded to the positive terminal using a special welding process raises the flat positive terminal by approx. 2 mm, similar to a normal battery, for example (at extra cost).
- Solder lug: A metal tongue (W: 7mm x L: 25mm x D: 0.15mm), which is firmly connected to the positive and negative terminals of the battery and is used to solder a connecting wire or other batteries to the component. (for an extra charge)
Notes on use and distribution.
Charging current normal/charging time 2500mA/3h
Max. charging current/charging time 4000mA/2.5h
Charging operating temperature 0 °C - 45 °C
Discharging operating temperature -20 °C - 60 °C