Molicel INR18650-P30B, 3000mAh 30A lithium-ion battery, 3.6V - 3.7V
Item number: 100865-B
Manufacturer: Molicel
* Incl. VAT excl. Shipping
With the INR18650-P30B, Molicel once again proves its expertise and superiority.
Technical data for the Molicel INR18650-P30B
Battery capacity 3000mAh 10.8 Wh
Minimum capacity 2900mAh 10.4 Wh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Final charging voltage 4,2V ± 0,05
Final discharge voltage 2,5V
Max. discharge current (constant) 30A (30000mA) 80°C cut-off
Max. charging current 9A (9000mA)
PCB/BMS protection electronics not available
positive pole flat (flat top)
Diameter 18.45 mm ± 0.15 mm
Height 65.0 mm ± 0.2 mm
weight 47g ± 1 g
Charging method CC-CV
Comparisons, discharge curves and test runs:
https://www.e-cigarette-forum.com
Data sheets for the Molicel INR18650-P30B:
INR18650-P30B (data sheet)
IEC (62133) (international standardisation organisation)
Incorrect handling or short-circuiting can lead to fire or explosion.
Further properties:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to a memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Scope of delivery:
1x Molicel INR18650-P30B - 3000mAh, lithium-ion battery
*Further options:
- Without extras: Battery cell without extras as in the main picture.
- Raised positive terminal: A button (nipple) welded to the positive terminal using a special welding process raises the flat positive terminal by approx. 2 mm, similar to a normal battery (for an extra charge).
Z - Solder tags point in opposite directions. (e.g. series connection or soldering to components)
Notes on use and distribution.
Charging current normal (recommended) 0.xx - 3A (6000A )
Max. charging current up to 9A (9000mA) (60°C cut off)
Charging operating temperature 0 °C - 60 °C
Discharging operating temperature -40 °C - 60 °C