Keeppower IMR18350 - 1200mAh 10A (15A), 3.6V - 3.7V Li-ion Battery
Item number: 12005
Manufacturer: Keeppower
* Incl. VAT excl. Shipping
High quality, competence and experience make Keeppower a global player in battery assembly.
Keeppower IMR18350 Lithium-Ion Battery
Cell
18350
Capacity
1200mAh
Min. capacity
1100mAh
Nominal voltage
3.6V - 3.7V
Charging end voltage
4.2V ± 0.05V
Final discharge voltage
2,5V
Positive pole
flat (Flat Top)
Max. Discharge current (constant)
10A
Discharge current (pulse)
15A
Chemistry
LiMnCo (mixed chemistry)
Protective circuit PCB
not available
Charging method
CC-CV
Diameter
18.30 mm ± 0.15 mm
Height
35 mm ± 0.2 mm
Weight
27 g ± 1 g
Test results
Safety instructions:
Other features:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Scope of delivery:
1x Keeppower 18350
When ordering two batteries, a battery protection box is supplied free of charge.
Charging current Normal
500mAh approx. 4h
Charging current max.
1000mAh approx. 3h
Operating temperature Charging
0 °C - 45 °C
Operating temperature discharging
-20 °C - 60 °C
Notes:
Keeppower
ADD: 7F, Bld 1, Huixun Industrial Park, 4 Baoshi Road 4