Keeppower 18650 - 3500mAh 3.6V - 3.7V Li-Ion battery protected (positive terminal raised) NCR18650GA
Item number: 12049
Manufacturer: Keeppower
* Incl. VAT excl. Shipping
Keeppower 18650 Lithium-ion battery IEC 62133
Height and diameter are larger than a standard 18650 cell without PCB.
Cell
Sanyo, LG, Samsung
Typical capacity
3500mAh
Min. capacity
3350mAh
Rated voltage
3.6V - 3.7V
Charging end voltage
4.2V ± 0.05V
Final discharge voltage
2,5V
Charge current/charge time
0 - 1500mA/3.5h
Positive terminal
raised (button top)
Max. Discharge current
10A
Chemistry
LiCoNiAlO2 (ICR)
Protective circuit PCB
integrated up to 10A
Charging method
CC-CV
Diameter
18.65 mm ± 0.10 mm
Height
69.12 mm ± 0.15 mm
Weight
48 g ± 1 g
Data sheet
IEC certification IEC 62133
Safety notice:
Further characteristics:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Notes:
Keeppower
ADD: 7F, Bld 1, Huixun Industrial Park, 4 Baoshi Road 4