Samsung INR18650-20R with 2000mAh - Replacement battery for Bosch IXO
Item number: 1006513
Manufacturer: Samsung
* Incl. VAT excl. Shipping
Samsung INR18650-20R Replacement battery for Bosch IXO U solder tag.
These items are custom made and are not returnable!
Capacity 2000mAh
Min. capacity 1900mAh
Nominal voltage 3,6V
Charging end voltage 4.2V ± 0.05V
max. discharge current 10C = 20A
Final discharge voltage 2,5V
Protection no
Positive pole flat (Flat Top)
Diameter 18.0 mm ± 0.05 mm
Height 64.7 mm ± 0.05 mm
Weight 44 g ± 0.01 g
Charging method CC-CV
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by competent persons.
Incorrect handling or short-circuiting can lead to fire or explosion.
Further characteristics:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to any memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Charging current and duration (normal) 750mAh/3h
Charge current and duration (fast) 1450mAh/2.5h
Operating temperature Charging 0 °C - 45 °C
Operating temperature discharging -20 °C - 60 °C