Panasonic NCR18500A 2040mAh (*1900mAh) 3.6V - 3.7V Lithium Ion battery
Item number: 100515
Manufacturer: Panasonic
* Incl. VAT excl. Shipping
Typical capacity of the NCR18500A is 2040mAh (rated capacity 1900mAh)
Features of the Panasonic NCR18500A industrial cell.
Capacity 2040mAh
min. min. capacity 1940mAh
*rated power *1900mAh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Final charging voltage 4,2V
Max. discharge current 2C/3.88A
Final discharge voltage 2,5V
Protection none
Positive pole Flat (flat top)
Chemistry LiNiCoAl
Diameter 18.6 mm ± 0.1 mm
Height 50.2 mm ± 0.15 mm
Weight 33 g ± 1 g
Charging method CC-CV
Charging specifications PDF FILE
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by qualified persons.
Incorrect handling or short circuits can lead to fire or explosion.
Further properties:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to a memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Charging current max. 0.xxx - 1430mA
Charging current (recommended) 0.xxx - 500mA
Charging operating temperature 0 °C - 45 °C
Discharging operating temperature -20 °C - 60 °C