Panasonic NCR18500A 2040mAh (*1900mAh) 3.6V - 3.7V (solder tag Z)
Item number: 1005152
Manufacturer: Panasonic 1
* Incl. VAT excl. Shipping
Panasonic NCR18500A Rechargeable Li-Ion Cell *(Solder Tag Z)
Capacity 2040mAh
min. Capacity 1900mAh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Charging end voltage 4,2V
max. discharge current 2C/3.88A
Final discharge voltage 2,5V
Protection none
Chemistry LiNiCoAl
Diameter 18.6 mm ± 0.1 mm
Height 50.60 mm ± 0.15 mm
Weight 34 g ± 1 g
Charging method CC-CV
Test results Steam batteries
Specifications PDF
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by competent persons.
Incorrect handling or short-circuiting can lead to fire or explosion.
Further characteristics:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to any memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Charging current max. 0.xxx - 1430mA
Charging current (recommended) 0.xxx - 500mA
Operating temperature charging 0 °C - 45 °C
Operating temperature discharging -20 °C - 60 °C