Fenix 16340 (R123A) - 700mAh, 3.6V - 3.7V ARB-L16-700 Li-Ion rechargeable battery
Item number: 100308
Manufacturer: Fenix
* Incl. VAT excl. Shipping
Fenix 16340 Li-Ion battery PCB protected (positive terminal elevated).
Height and diameter are larger than a standard 16340 cell without PCB.
Model ARB-L16-700
Capacity 700mAh
Min. capacity 670mAh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Charging end voltage 4.2V ± 0.05V
Final discharge voltage 2,75V
Positive terminal raised (button top)
Max. Discharge current (cell) 2C = 1.4A
Chemistry LiCoAlO2 (ICR)
Protective circuit PCB over 2A
Charging method CC-CV
Diameter 16.00 mm ± 0.2 mm
Height 34.00 mm ± 0.3 mm
Weight 17.4 g ± 1 g
Test results LygteInfo
Safety instructions:
Other features:
High quality cell with long life and high cycle stability.
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
Charging current normal/charging time 100 - 400mA/7h - 3.5h
Charging current fast/charge time 700mA/2,5h
Operating temperature Charging 0 °C - 45 °C
Operating temperature discharging -20 °C - 60 °C