Samsung INR18650-25R 2500 mAh 3.6V - 3.7V Li-ion industrial cell.
Item number: 100657-Z
Manufacturer: Samsung
* Incl. VAT excl. Shipping
Samsung SDI INR18650-25R is a high-current industrial cell
Technical characteristics of the Samsung INR18650-25R industrial cell.
Nominal capacity 0.2C 2500mAh
Min. capacity 2460mAh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Final charging voltage 4.2V ± 0.05V
Final discharge voltage 2,5V
Max. Discharge current constant 20A
Max. Discharge current pulse (<1 sec.) 100A
Protective circuit (BMS) not available
Chemical composition LiNiMnCoO2
Positive pole flat (flat top)
Diameter 18.3 mm ± 0.1 mm
Height 64.85 mm ± 0.15 mm
Weight 45 g ± 1 g
Charging method CC-CV
Data sheet Samsung INR18650-25R
Introduction tests Samsung INR18650-25R
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by qualified persons.
Incorrect handling or short-circuiting can lead to fire or explosion.
Further properties:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to a memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
*Further options:
- Without extras: Battery cell without options as in the main picture.
- Raised positive terminal: A button (nipple) welded to the positive terminal using a special welding process raises the flat positive terminal by approx. 2 mm, similar to a normal battery, for example (at extra cost).
- Solder lug: A metal tongue (W: 7mm x L: 25mm x D: 0.15mm), which is firmly connected to the positive and negative terminals of the battery and is used to solder a connecting wire or other batteries to the component. (for an extra charge)
Notes on use and distribution.
The batteries are not suitable and intended for normal household use.
Charging current and charging time (slow) 0.5A/7h
Max. Charging current and charging time (fast) 4A/1h
Recommended charging current 1.25A/3h
Charging operating temperature 0 °C - 50 °C
Discharging operating temperature -20 °C - 75 °C