Li-ion battery US18650VTC6 - 3120mAh, 3.6V - 3.7V max. discharge current 30A
Item number: 100680-U
Manufacturer: Murata
* Incl. VAT excl. Shipping
US18650VTC6 discharge current (pulse) up to 30A
The powerful NMC Li-ion cell enables a wide range of applications.
However, the cell achieves good and safe values up to 20A discharge current.
Technical properties of the US18650VTC6 industrial cell.
Type. Capacity 3120mAh
Min. capacity 3000mAh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Final charging voltage 4.2V ± 0.05V
Final discharge voltage 2,0V
Recommended charging current 0.xx - 3A
Max. charging current Charging current 0.xx - 5A
Max. current output, with temp. monitoring up to 80° 30A
Max. current output without temp. monitoring 15A
Protective circuit PCB Not available
Positive pole Flat (Flat Top)
Diameter 18.35 mm ± 0.15 mm
Height 65.0 mm ± 0.2 mm
Weight 46.6 g ± 1.2 g
Charging method CC-CV
Rating and discharge curves www.e-cigarette-forum.com
Evaluation and discharge curves Lygte info
Data sheet: US18650VTC6
SDS (SAFETY DATA SHEET): US18650VTC6
UN 38.3 (BATTERY TRANSPORTION INFORMATION): US18650 VTC6
RoHS certificates: US18650 VTC6
Data sheet (technical information 2015): US18650VTC6
Safety instructions:
Lithium cells may only be operated with protective electronics!
Please note that lithium cells may only be used by authorised specialist personnel.
Incorrect handling or short-circuiting can lead to fire or explosion.
Further properties:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to a memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
*Further options:
- Without extras: Battery cell without options as in the main picture.
- Raised positive terminal: A button (nipple) welded to the positive terminal using a special welding process raises the flat positive terminal by approx. 2 mm, similar to a normal battery, for example (at extra cost).
- Soldering lug: A metal tongue (W: 7.0 mm x L: 25.0 mm x D: 0.15 mm), which is firmly connected to the positive and negative terminals of the battery and is used to solder a connecting wire or other batteries to the component (for an extra charge).
Charging current normal/charging time 3A/2.5h
Max. charging current/charging time 6A/2h
Battery-friendly charging current 0.xx - 2A
Charging operating temperature 0 °C - 45 °C
Discharging operating temperature -20 °C - 60 °C